Odessa Hakkında

Ukrayna’nın en kalabalık üçüncü şehri ve Karadeniz’in kuzeybatı kıyısında bulunan büyük bir turizm merkezi, liman ve ulaşım merkezi. Aynı zamanda Odessa Bölgesi’nin idari merkezi ve çok ırklı bir kültür merkezidir. Odessa halk arasında “Karadeniz’in incisi” olarak da adlandırılır.
Odessa nüfusu yaklaşık 1.010.000 (2016), alan – 237 km karedir.
Odessa’nın kurulmasından önce, yerinde eski bir Yunan yerleşim yeri vardı. 1440 yılında “Hacıbey” olarak adlandırılan Kırım Hanı Hacı I Giray tarafından daha yakın tarihli bir Tatar yerleşmesi de kurulmuştur.

Litvanya Büyük Dükalığı’nın kontrolünden sonra, Hacibey ve çevresi 1529’da Osmanlı’ya ait alanın bir parçası oldu ve imparatorluğun 1792’deki Rus-Türk Savaşı’nda yenilgisine kadar orada kaldı.
1794’te Odessa şehri, Rus İmparatorluğu’nun Büyük Catherine’sinin bir kararı ile kuruldu. 1819’dan 1858’e kadar Odessa serbest bir limandı. Sovyet döneminde Sovyetler Birliği’nde ve Sovyet deniz üssünde ticaretin en önemli limanıydı. 1 Ocak 2000 tarihinde, Odessa Ticari Deniz Limanı’ndaki Karantina İskelesi, 25 yıllık bir süre için serbest liman ve serbest ekonomik bölge ilan edildi.
19. yüzyılda Odessa, Moskova, Saint Petersburg ve Varşova’dan sonra dördüncü büyük imparatorluk şehridir.

Osmanlı döneminden sonra 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında da Rusya topraklarında yaşayan Müslümanların Hac’ca gitmek için toplanma noktası olmuştur.
2. Dünya Savaşında Almanlar tarafından Rumenlere hediye edilen şehir Rumenler tarafından “Antonucescu” olarak yeniden adlandırılmıştır.
Tarihi mimarisi, Fransız ve İtalyan tarzlarından büyük ölçüde etkilenmiş olan Odessa mimarisi, Rusya mimarisinden daha fazla bir tarza sahiptir. Bazı binalar Art Nouveau, Rönesans ve Klasik dönem dahil olmak üzere farklı tarzların bir karışımı olarak inşa edilmiştir.

Odessa sıcak su limanıdır. Odessa şehri, hem Odessa Limanı hem de şehrin banliyölerinde yer alan önemli bir petrol terminali olan Yuzhne Limanı’na ev sahipliği yapmaktadır. Bir başka kayda değer liman olan Chornomorsk, Odessa’nın güneybatısındaki aynı bölgededir.Entegre olduğu demiryolları ile büyük bir ulaşım merkezidir.

Odessa İlgi Çekici Yerler

Ünlü Sokakları:
Derybasivska Caddesi: Şairler ve yazarlar tarafından yüceltilen bu ünlü yaya caddesi, Odessa’nın merkezinde yer almaktadır. İlk Odessa belediye başkanı I. Deribas’tan sonra, 19. yüzyılın alçak katlı binaları, çok katlı dükkanları, restoran ve kafelerin bulunduğu nezih bir sokaktır.Geleneksel olarak, Derybasivska, özellikle 1 Nisan’da kutlanan mizah gününde, Mizah Geçit törenine ev sahipliği yapan önemli şehir etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Yürüyüş yapmak için popüler bir yerdir. Yerel sanatçılar tarafından yapılmış resimler ve çeşitli hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Prymorskyi (Seaside) Bulvarı – Odessa’nın en güzel caddelerinden biri olan yerliler ve turistler için gözde bir yer. Bulvar kıyıya paralel uzanmaktadır.

Prymorskyi Bulvarı’nın ana cazibesi, Odessa Deniz Yolcu Terminali’ne inen 192 basamaklı Potemkin Merdivenleri’dir (1841). Yakınlarda çalışan bir füniküler vardır.

Mimari anıtlar:
Opera Binası (1887). Barok ve Rönesans tarzında inşa edilen Odessa Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu’nun zengin bir şekilde dekore edilmiş yapısı dünyanın en güzellerinden biri olarak kabul edilir. Mimari yapı olarak Dünya’da bu mimari ile inşa edilen sadece 5 Operadan bir tanesidir.
Londonskaya Hotel (1826-1846). A. Kuprin, A. Chekhov, T. Dreiser, V. Mayakovsky, L. Utyosov ve 19. ve 20. yüzyılın diğer ünlüleri, İtalyan rönesansı tarzında inşa edilmiş bu efsanevi otelde kaldılar.
Faltz-Fein Evi (Atlantislerle Ev) (1899-1901). Sadece Odessa’da değil Ukrayna’da da en güzel konut binalarından biri olarak kabul edilir. Yıldızlı dünyanın ağırlığı altında eğlenen güçlü Atlantislerin figürleri, Odessa’nın sembollerinden biri olmuştur.

Vorontsov Sarayı (1824-1827) – Novorossiysk Territory M. Vorontsov Valiliği Genel Sarayı. Setin üzerindeki belvedere ait sütun, Odessa’nın sembollerinden biri olarak kabul edilir.

Kiliseler:
St. Panteleimon Manastırı (1896). Athos’taki Yunan rahipleri tarafından kurulan manastır, Odessa’dan kutsal yerlere ibadet etmek üzere olan hacılara ev sahipliği yapmıştır. Manastırın beş kubbesi, duvarlardaki sıra dışı mozaikler, 19. yüzyılın farklı mimari tarzlarının bir karışımını yansıtmaktadır.
Kutsal Bakire Meryem’in Varsayım Katedrali (1848-1853) – Odessa’daki ana Roma Katolik kilisesidir. 1935’te kilise kapatılmasında rağmen 1991 yılında, şehrin Katolik topluluğuna iade edilmek üzere tekrar açılmıştır.
Holy Trinity Katedrali (1804-1808) – Odessa’nın en eski kilisesidir.

Müzeler:
Odessa Arkeoloji Müzesi (1825) – Ukrayna’nın ilk müzelerinden biridir. İçerisinde toplamda 150 binden fazla sergiyi barındırır.İçerisinde Kuzey Karadeniz sahili, Antik Yunanistan ve Roma’nın tarih ve kültür anıtları, Mısır’daki antikaların Ukrayna koleksiyonunda en iyisi olan “Altın Hazine” ve değerli metallerden yapılmış özgün ürünler sergilenmektedir.

Odessa Güzel Sanatlar Müzesi (Potocki Sarayı) (1805-1810) – Stanislav ve Sofia Potocki’nin en genç kızı olan Kontess O. Naryshkina için inşa edilen klasik asil bir malikanedir.. Sergi, 16.-19. Yüzyıllara ait Ukraynalı ve Rus sanatçıların resimlerini bizlere sunar: V. Tropinin, I. Aivazovsky, A. Savrasov, I. Shishkin, I. Repin, V. Surikov, V. Serov, M. Vrubel, N Roerich, A. Benois, V. Kandinsky ve diğerleri.

Odessa Batı ve Doğu Sanatı Müzesi (1858). Sergide, Hollandalı ustalar, 18.-20. Yüzyılın en iyi Avrupa fabrikalarından porselen, İran, Tibet, Çin, Hindistan ve Japonya’nın heykelleri ve seramikleri yer alıyor. Odessa Tarihi Müzesi. Müze belgeleri, uygulamalı ve güzel sanat objeleri, nümismatik koleksiyonları, 17.-19. Yüzyıl silahlarını bizlere sunuyor.