Odessa Politeknik Üniversitesi

Odessa State Polytechnic University (Odessa Devlet Politeknik Üniversitesi)

Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi, Ukrayna’nın güneyindeki en eski yüksek teknik eğitim kuruluşudur. Yıllar boyunca, Odessa Polytech mezunları Ukrayna ve küresel bilim ve teknolojinin gelişmesine önemli bir katkıda bulunmuştur ve birçok ulusal ekonomi uzmanını eğitmiştir. Üniversite mezunları, Ukrayna’nın tüm bölgelerinde ve doksan bir yabancı ülkede üretken bir çalışma yürütmektedir.

1918 Eylül ayında doğan Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi, uzun bir büyüme ve gelişme yoluna sahiptir. Yıllar geçtikçe, bu üniversite Ukrayna’nın önde gelen üniversitelerinden biri haline geldi, eğitim ve bilimin gelişiminde önemli bir rol oynayan ve hala oynayan önemli bir eğitim ve araştırma merkezi oldu. İçinde çalışmakta olan seçkin bilim adamlarının yetkisi, şimdi üniversitenin yüksek prestijine katkıda bulunuyor. Aralarında birçok dünya bilimcisi var.

Üniversite, Ukrayna ve yabancı ülkelerdeki işletmeler, şirketler ve kuruluşlar, akademik ve araştırma kurumları ile sürekli olarak yaratıcı ilişkiler geliştirmektedir; Üniversite, Ukrayna’daki yükseköğretimin gelişimine katkıda bulunmak isteyen herkesle işbirliği için açıktır.
Üniversite personeli, Polytechnics’in görkemli geleneklerini sürdürerek, devletimizin bilimsel ve teknolojik kabiliyetlerinin büyütülmesi üzerinde çalışmakta, yeni ekonomik koşullara ilişkin modern üretim sistemi için yüksek nitelikli personel ve bilim ve teknolojinin çeşitli alanlarında araştırma yapmak üzere çalışmaktadır.

Polytechnic’in hayatı ve çalışması, tüm ülkenin hayatı, mezunlarının, bilim adamlarının ve eğitimcilerinin yaşamları – İç Savaşı ve Dünya Savaşı kalıntılarından ülkeyi toplayanların hepsi, Ülkenin sanayi, uzay öncülerinin zaferini kazanır.

Üniversitelerde farklı zamanlarda çalışmış olan bilim adamlarının başarıları ve trabekeler, günümüzde duvarlarında çalışmaya devam edenler de bilimsel topluluk tarafından biliniyor. 1 Nobel ödüllü, 4 Sosyalist İşçi Kahraman, 15 Devlet Ödülü sahibi, 17 bilim ve teknoloji onurlandırıcısı, 9 Onurlu Lise ve Halk Eğitimi, Ukrayna’da 34 mükemmel işçi eğitimi vardır. Onların çoğu sadece çalışmamış, aynı zamanda Odessa Polytechnic’te yüksek öğrenim görmüşlerdir.

Öğretim ve bilimsel – teknolojik faaliyetlerde daha yüksek performans için Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi’ne layık görülmüştür: 1968’de Ukrayna Yüksek Konseyi Presidyumu Diploması, 1971’de Kırmızı Afiş Emri, 1977’de Üniversite personeli Ukrayna Şeref Kurulu, 1998 Ukrayna Bakanlar Kurulu Diploması ve 2001 yılında ulusal statü verildi.

Bugün, Odessa Polytechnic, lisesinin yenilikçi gelişimi üzerinde aktif olarak çalışıyor, kendilerini Avrupa düzeyinde Araştırma Üniversitesi’nin statüsünü elde etmek için iddialı bir görev belirledi ve bu sorun Politeknik’in kavrayışı içinde!

Fakülteler:
Makine Yapımı Enstitüsü
Endüstri Teknolojileri Enstitüsü
Kimya Mühendisliği Fakültesi
Elektrik Mühendisliği Fakültesi
Radyo – Elektronik ve Telekomünikasyon Enstitüsü
İşletim Sistemleri Enstitüsü
İş, Ekonomi ve Enformasyon Teknolojileri Enstitüsü
İnsan Bilimleri Fakültesi